Vzťahy ako na hojdačke: Hlučné nikdy, emotívne naveky
Čím častejšie rozchody, tým menší predpoklad na vybudovanie perspektívneho vzťahu.
Vo vzťahoch pripomínajúcich horskú dráhu sa so železnou pravidelnosťou strieda hlučné „nikdy“ s emotívnym „naveky“. Niektoré dvojice pôsobia, akoby nevedeli žiť ani spolu, ani od seba. A keďže pálenie mostov je nad ich sily, vyrieknuté zbohom nikdy nemyslia vážne a v kútiku duše veria, že sa nepokojná hladina časom ustáli. Aj turbulentné vzťahy môžu prežiť, no všetko závisí od založenia oboch partnerov. Kým pre niekoho sú emotívne rozchody a návraty nevyhnutnou súčasťou partnerského života, iného môžu skôr či neskôr „zabiť“. Zatiaľ čo jeden by sa bez napätia a „drámy“ nudil, iného môže otráviť.
Poistka či zvyk
Psychologička Denisa Maderová vidí problém opakovaných rozchodov a návratov v pute, ktoré vzniklo medzi partnermi. „Väzba môže byť citová i sexuálna. Každopádne ide o spojenie založené na určitej forme závislosti,“ hovorí o pozadí takzvaných kyvadlových vzťahov. Vzápätí dodáva, že závislosť je do istej miery človeku prirodzená. Neprirodzenú, extrémnu závislosť pripisuje emocionálnej nezrelosti a strachu z opustenia, z obavy, že lepšieho partnera už dotyčný nestretne.
Za opakovanými pokusmi udržiavať pri živote turbulentný vzťah môžu byť podľa nej aj pochybnosti niektorého z partnerov o tom, či je schopný fungovať ako „samostatná jednotka“. Vo vzťahoch s deťmi zas rezonuje otázka spoločnej starostlivosti o potomkov. Nezanedbateľná je i finančná stránka spolužitia. Niektorí notorickí rozídenci si však zvyknú dopriať repete aj zo zvyku.
Túžba po slobode
Častou príčinou rozchodov môže byť podľa Maderovej nesprávny výklad partnerovho správania. Ten môže nastať už vtedy, keď opadne prvotná vášeň a zamilovanosť. Po období symbiotického spojenia – zamilovanosti – totiž prichádza na rad obdobie odlúčenia, pripomína psychologička. Počas neho si každý z partnerov potrebuje vytvoriť priestor pre seba a svoju slobodu, s čím sa však druhá strana nemusí vyrovnať. Vtedy nastupuje nedôvera a s ňou súvisiace upodozrievanie.
Nie každý partner totiž rozumie tomu, prečo jeho láska potrebuje byť odrazu sama a prečo trávi čas s priateľmi.
„Dôvodom zdanlivého vzďaľovania sa pritom nemusí byť nevera. Druhá strana si iba nárokuje slobodu, ktorá má v partnerskom zväzku svoje opodstatnenie aj preto, aby dlhšie vydržal,“ vysvetľuje Maderová. Pripomína, že obmedzovaním slobody si k sebe nikoho nepripútame, skôr naopak. Rozhodnutie, či zostane, alebo odíde, by sme preto mali ponechať len a len na ňom.
Temperament
Dôležitú úlohu vo vzťahu zohráva podľa Maderovej temperament a povaha partnerov. Medzi niektorými doslova lietajú iskry, po emotívnej hádke sa však k sebe vrátia. Napriek tomu, či azda práve preto, sa vášnivo milujú. Hádka je korením vzťahu. „Tento typ dvojice je z hľadiska dlhodobého spolužitia problematický, no milenci sa cítia šťastní a život s niekým iným by bol pre nich nemysliteľný,“ poznamenáva odborníčka.
Za problematický považuje vzťah, v ktorom si partneri nerozumejú, ťažko zvládajú povahu toho druhého a trpia, no napriek tomu vo zväzku zotrvávajú. „Trpiteľ, ktorý je v istom zmysle slova aj obeťou, musí vyzrieť do štádia, keď sa dokáže oslobodiť a zároveň prísť na to, čo ho vlastne v nevyrovnanom zväzku drží,“ upozorňuje. V tejto súvislosti pripomína, že závislosť od iného človeka sa prenáša do partnerských vzťahov z minulosti a detstva.
Zrelí na rozchod
Ľudia neschopní ukončiť turbulentný milostný pomer majú podľa odborníčky menšie šance vytvoriť si hlbšie a trvácnejšie hodnoty. Nedôvera a neistota totiž dokonale nabúravajú stabilitu. Výsledok? Partneri sa nemusia vo vzťahu cítiť bezpečne a brať ho dostatočne vážne. S každým ďalším otrasom sa tak znižujú jeho šance na „prežitie“. „Čím častejšie sú rozchody, tým viac sa minimalizuje predpoklad vybudovania trvácneho a súdržného zväzku. Rozchod je totiž znakom, že vzťah ešte neprerástol do hlbších kvalít a jeho aktéri sa iba spoznávajú a testujú, ako ďaleko sú schopní dotiahnuť to spolu,“ hodnotí.
Návrat spojený s novým začiatkom je podľa Maderovej možný iba vtedy, ak si partneri dokážu odpustiť, priznať si chyby a dať si novú šancu bez výčitiek a nedôvery.
Na otázku, koľko šancí možno dať rozháranému vzťahu, neexistuje jednoznačná odpoveď. Partneri sa rozchádzajú a opätovne zbližujú dovtedy, kým nenájdu vnútornú silu zostať sami. Alebo pokiaľ sa nepresvedčia o tom, že dotyčná osoba je pre nich napriek hádkam osudová. A nech to znie akokoľvek absurdne, aj na rozchod musí vzťah dozrieť. „Človek zmietajúci sa v pretrvávajúcej kríze potrebuje čas doriešiť nedoriešené, uzatvoriť neuzavreté. Musí si uvedomiť, že svojím rozhodnutím urobil pre seba to najlepšie. Iba tak dokáže vkročiť s čistým štítom do ďalšieho partnerstva,“ dodáva psychologička.
Autor: MÁRIA UKROPCOVÁ
Comments are closed.