Hrdina Janko sa stal otcom aj matkou pre súrodencov: A štát sa len prizerá!

Tak to by hocikto nedokázal. Neskutočný obdiv si zaslúži len 24-ročný Janko, ktorý sa zo dňa na deň vzdal bezstarostného života.

Stal sa svojim trom mladším súrodencom otcom aj mamou. Príbeh mladého hrdinu, ktorý prevzal zodpovednosť za bratov a sestričku po smrti otca, zasiahol celé Slovensko po nedeľňajšej relácii V siedmom nebi. Súrodenci musia vyžiť zo 136 eur. Zisťovali sme, prečo sa o krásne deti nestará ich matka tak, ako by sa patrilo. A kam vlastne zmizla?

Jánošovci majú osud, z ktorého sa tlačia slzy do očí. Pred šiestimi rokmi rodinu opustila mama, ktorá jednoducho zbalila kufre a utiekla do Česka so švagrom. O štyri deti sa tak staral otec. Už vtedy sa ich dom rozpadal a žili v chudobe. Najstarší Janko si neskôr našiel priateľku a odišiel za prácou, aby rodine finančne pomohol. Len pred dvoma mesiacmi však Jánošovcov zasiahla ďalšia rana.

Bez varovania prišli o otca. Jednoducho sa neprebudil. „Tamarka a Dominik ho ráno našli mŕtveho, spali spolu v izbe, keby som bol na ich mieste, ešte teraz by som sa triasol,“ opísal Janko chvíle, z ktorých sa 10-ročná Tamarka a 12-ročný školák dodnes nespamätali. Na otca boli po tom, ako ich opustila matka, veľmi naviazaní.

O mame, ktorá za rodinou zabuchla dvere, nechcú ani počuť. „Ozvala sa, že by sa k nám vrátila po tom, ako otec zomrel, ale my si to neželáme. Pred šiestimi rokmi odišla s otcovým bratom a my ju viac nepotrebujeme. Postaráme sa o seba,“ vyjadril sa Lukáš (17). Zo života mamu vymazali aj mladšia Tamarka a Dominik. Vôbec sa na ňu nepýtajú. „Psychicky však zle znášajú, keď odchádzam z domu niečo vybaviť, boja sa, že sa už nevrátim,“ rozpráva novopečený „otec“ Janko.

Nechal prácu

Jankovo rozhodnutie bolo jasné, nechal prácu piliara a okamžite sa vrátil do rodného domu. „Nedovolil by som, aby moji súrodenci skončili v detskom domove. Aj keď je to ťažké, zo dňa na deň sa stať rodičom, určite to zvládnem,“ tvrdí odhodlane. Janko sa však najprv bál žiadať o sociálne dávky či prídavky. Ich dom bol v katastrofálnom stave, vyzeral, akoby mal každú chvíľu spadnúť. Sociálke by sa to určite nepáčilo. Oficiálny príjem rodiny bol teda nula eur. Niečo Janko zarobil z brigád, a tak mohol zaplatiť aspoň 50 eur za elektrinu, potom im však na jedlo na celý mesiac ostalo 10 eur.

Rodine pomohol Vilo Rozboril a relácia V siedmom nebi. Ich dom dali do obývateľného stavu, a tak aj Janko zažiadal o dávky. Aj tak však dostal len smiešnych 136 eur na mesiac pre seba a troch súrodencov Lukáša (17), Tamarku (10) a Dominika (12). „Z prvej sociálnej dávky som urobil nákup, zaplatil elektrinu a musíme nejako vydržať do ďalšieho výplatného termínu, ktorý je 19. novembra,“ opisuje náhradný otec svojich súrodencov.

Vybaviť sirotské a ďalšie peniažky môže aj v takomto kritickom prípade trvať celé mesiace. Vôbec sa však nesťažuje. „To najhoršie máme asi za sebou. Boli tu aj slzy a plač, ale zomkli sme sa a vďaka pomoci od druhých sme taký štvorlístok mušketierov, ktorí ťahajú jeden za druhého,“ pochvaľuje si dobrý vzťah hrdina.

Súrodenec môže nahradiť rodiča

detská psychologička Denisa Maderová, súkromné zdravotnícke centrum Hippokrates

Vždy je lepšie, keď sa o deti postará súrodenec. Je to veľký terapeutický aspekt, keď deti ostanú s niekým, komu dôverujú, s kým vyrastali. Súrodenci majú moc vyriešiť traumatické zážitky napríklad aj pri strate rodičov. Preto má v takýchto situáciách najlepší liečebný účinok práve rodina. Oveľa horšie by znášali traumatické zážitky, ktoré majú za sebou, keby boli odňatí do cudzieho prostredia. Ide o zachovanie vzťahovej väzby, pretože súrodenci sa vedia tak zomknúť a pomáhať si, že traumatické zážitky prebolia.

Autor: kz, pfk, Novy Cas