Ničí vás jesenná únava? Toto sú tipy, ako sa jej zaručene zbavíte!

Prudké ochladenie a dážď i predlžujúca sa tma zvyšujú záťaž na psychickú aj fyzickú kondíciu ľudí.

Psychologička Denisa Maderová preto odporúča venovať dostatok času oddychu a obľúbeným aktivitám. Ako konštatovala, v tomto období musíme myslieť na seba. “Je dôležité, aby sme rešpektovali únavu nášho tela a jeho potrebu oddychovať, dodržiavali správnu životosprávu, mali dostatok spánku a rovnako dostatočný prísun vitamínov a minerálov,” uviedla Maderová.

Prihovára sa aj za aktívny oddych a pobyt na čerstvom vzduchu. Pripomína, že pohybové a športové aktivity pomáhajú prekonať jesennú únavu a s ňou spojené depresívne stavy tým, že podporia krvný obeh, okysličenie organizmu i tvorbu endorfínov. “Spojenie ‘vyvetrať si prácou zaťaženú hlavu’ v tomto prípade vôbec nie je nadnesené,” konštatovala Maderová. Upozornila však na to, že ani pri fyzických a pohybových aktivitách sa nemáme do ničoho nútiť. “Ak sa necítime na beh, môžeme radšej zvoliť krátku prechádzku,” uviedla.

V súvislosti so zvýšenou záťažou a únavou vplyvom nízkeho tlaku a nedostatku slnečného žiarenia je potrebné podľa psychologičky aj šetriť sily. “To znamená napríklad počas dlhých večerov nepracovať neskoro do noci,” dodala Maderová.

Autor: TASR