Ranné vtáča bez plánu doskákalo
Vyskočíte bez problémov skoro ráno z postele, zapnete na sto percent a hravo zvládate aj ťažké úlohy? Ak áno, tak to v kariére dotiahnete ďalej, než ten, kto má svoju výkonnú chvíľku napríklad večer.
Vo svojej štúdii to opisuje biológ Christoph Rander, ktorej výsledky publikoval v časopise Harvard Business Review.
Platí to však aj na slovenské pomery, kde sa človek, aby uspel, musí obracať ráno i večer?
Ranné vtáča robí kariéru
Christoph Rander skúmal vplyv chronotypu na výkon človeka a dospel k záverom, že ranní ľudia sú príjemní, optimistickí, spokojní so životom a navyše majú pred sebou kariérne dvere viac otvorené než večerní. Tí však v dobrých vlastnostiach nezaostávajú, sú kreatívni, inteligentní i so zmyslom pre humor.
Marian Glézl, riaditeľ spoločnosti ACCES Group, patrí k rannému typu. „Len ráno okolo deviatej si človek najlepšie uvedomí, koľko toho stihol, ak už dve hodiny sedí v práci. Ráno mi totiž oveľa viac „páli“ a hlavne mám čistú hlavu,“ hovorí.
Naozaj. Ráno je obdobie, kedy sú mozog a jeho funkcie najvýkonnejšie, no toto obdobie trvá celé popoludnie. Je to dané tým, že váš organizmus si počas spánku oddýchol a nabral energiu. „Podľa môjho názoru to, či podám dobrý výkon, závisí viac od dobrého plánovania a organizácie dňa, a tak isto od psychického nastavenia, než od toho, aký mám chronotyp. Určite v zamestnaní, ktoré je zamerané na podanie najvyššieho výkonu ráno, majú výhodu ľudia, ktorí sú ranné typy, no dobrým plánovaním a organizáciou spánku a vstávania to zvládnu aj nočné typy,“ vysvetľuje psychologička Denisa Maderová.
Rešpektujte svoje telo
Práve dobrá organizácia pomáha aj Petrovi Hodákovi, zakladateľovi a majiteľovi spoločnosti Candoo. Pracuje v noci, vstáva na obed a cez deň má čas na všetky stretnutia, priateľku i záľuby. „Som jednoznačne večerný, lepšie povedané, nočný typ. Ma to logické dôvody a hlavne je to podstatne efektívnejšie. V noci, keď nikto nevolá a nechodia ďalšie maily a nikto nevyrušuje, sa dá podstatne lepšie sústrediť na prácu a urobiť ju oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.“
Na tento spôsob si dokonca zvykli aj jeho klienti a doobeda mu volajú už len vtedy, keď je naozaj problém. Jednoducho ho vyrieši a ide spať.
Takéto otočenie si však vyžaduje dokonalé poznanie a rešpektovanie svojho tela. A nemali by ste ho robiť nasilu. V mnohých prípadoch to môže narušiť váš biorytmus.
Výnimkou sú obojaké typy. Za taký sa označila aj country manažérka spoločnosti SAS Slovakia Hana Petríková. Ráno je výrazne efektívnejšia v riešení logických úloh, „vybavím najviac e-mailov a urobím najviac rozhodnutí. Pokiaľ si však potrebujem niečo hlbšie naštudovať, prípadne sa pripraviť na dôležitú prezentáciu, najradšej tak robím vo večerných hodinách krátko pred spaním – vtedy sa mi informácie ukladajú v mozgových závitoch najefektívnejšie.“
Môže za to genetika
To do akej miery sme viac nočný alebo denný typ, je vo veľkej miere vrodené. „Závisí to aj od veku a od životného štýlu, aký žijeme, hovorí Maderová. Mladí ľudia sú väčšinou zvyknutí viac ponocovať a ich organizmus zvládne viac psychickej záťaže, než ľudia v zrelom a staršom veku. To potvrdil aj výskum Christopha Randlera. Podľa neho ľudia do 30 rokov patria k večerným typom, no po päťdesiatke sa zmenia na ranné.
„Osobne som produktívnejší skôr večer a každou pribúdajúcou hodinou dňa môj pracovný výkon rastie,“ uzatvára Peter Gunda, zakladajúci partner audítorsko-poradenskej spoločnosti The Edison Consulting Group.
Vladimír Vanko
Comments are closed.